Máte otázky ohledně likvidace spolku? Připravili jsme pro vás souhrn nejčastějších dotazů, na které se nás zákazníci ptají.

Nejčastější dotazy

Likvidátorem může být např. předseda spolku, případně jiný člen, zvolený na členské schůzi/valné hromadě spolku, která o zániku spolku s likvidací rozhodla. Pokud ve spolku zbyl pouze jeden člen,
provádí likvidaci ve většině případů on.

Nevíte si rady? Kontaktujte nás

Likvidace spolku tvrá nejméně 4,5 měsíce, většinou půl roku nebo i o něco déle. V prvním kroku se zasílají na soud dokumenty k návrhu na zápis vstupu spolku do likvidace do veřejného rejstříku. Poté se musí dodržet zákonná lhůta 3,5 měsíce, zda se nepřihlásí nějací věřitelé. Jakmile tato lhůta uplyne, lze podat na soud návrh na výmaz spolku z veřejného rejstříku.

Nevíte si rady? Kontaktujte nás

Pokud není ve stanovách uvedeno jinak, může nejvyšší orgán spolku (např. členská schůze) rozhodnout, jak s likvidačním zůstatkem naloží. Pokud jsou uhrazeny všechny závazky spolku, většinou se z finančního zůstatku uhradí náklady spojeny s likvidací, může to být také odměna likvidátorovi, zbylé
finance lze rozdělit mezi členy spolku

Nevíte si rady? Kontaktujte nás

Obecná doba promlčení dluhu je 3 roky. Strany si ale mohou ujednat i kratší nebo delší promlčecí lhůtu, než je zákonem stanovená. Může činit nejméně 1 rok a nejdéle 15 let.

Nevíte si rady? Kontaktujte nás

Pokud jste členem spolku, který již delší dobu nevyvíjí žádnou činnost, můžete být klidně likvidátorem spolku a provést celý proces zániku spolku, i když jste nebyl/a předsedou (statutárním orgánem spolku).

Nevíte si rady? Kontaktujte nás

V případě, že zahájíte zrušení spolku s likvidací, neplatíte soudu žádné poplatky za soudní řízení. Spolky jsou také osvobozeny od placení kolků. Pokud je pro Vás příprava všech potřebných listin ke zrušení spolku náročná, a rozhodnete se využít našich služeb, platíte pouze za administrativní služby přípravy dokumentů vedoucí k úspěšnému výmazu spolku z rejstříku.

Nevíte si rady? Kontaktujte nás

Zánik spolku bez likvidace je většinou ze strany soudních úředníků zamítán.

Pokud jste ale spolkem, respektive občanským sdružením, které bylo založeno podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, a před nabytím účinnosti zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (1. 1. 2014) nejvyšší orgán občanského sdružení (spolku) rozhodl o zániku spolku, můžete zkusit soudu tuto skutečnost oznámit a doložit potřebné listiny. Soudní úředník v tomto případě rozhodne, zda lze spolek zrušit bez likvidace.

Nevíte si rady? Kontaktujte nás

Všechny spolky měly podle § 3041 odst. 2 občanského zákoníku povinnost upravit znění svých stanov a zároveň podle § 122 odst. 2 zákona o veřejných rejstřících měly spolky povinnost aktualizovat své údaje ve spolkovém rejstříku, aby bylo zřejmé, kde je sídlo spolku, jaký je účel, kdo za spolek jedná navenek
atd.

K těmto krokům mělo dojít do tří let od účinnosti občanského zákoníku, tedy do 01. 01. 2017. Soud postupně vyzývá neaktivní spolky k nápravě, a pokud tak neučiní, zahájí zánik spolku s likvidací.

Nevíte si rady? Kontaktujte nás

Ano, v případě že ještě nebyl spolku přidělen likvidátor ze seznamu insolvenčních správců, pomůžeme Vám se zánikem spolku s likvidací, abyste měli proces zániku pod kontrolou. Můžete nám poslat do emailu Vaše usnesení a napíšeme Vám bližší informace.

Nevíte si rady? Kontaktujte nás

ONLINE FORMULÁŘ

     

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním zadaných osobních údajů pro účely další komunikace ohledně vašeho spolku.

    Zobrazit podmínky


    NEBO NÁS KONTAKTUJTE NA